sprosté prosté slovo děkuji

30. června 2013 v 13:07 | d4t |  neurčito
tak tu máme další úvahu, tentokrát na téma slova "Děkuji"

Zamyslete se, kolikrát řeknete toto kouzelné slovo ve vší vážnosti, kolikrát je vyslovíte bezmyšlenkovitě a kolikrát je to jen pouhá fráze, kterou je vhodno vysloviti za čin, který pro vás někdo udělá... (koupě dárku, služba, čin...)

Děkuji.. Slovo, které v sobě obsahuje vděk, ohodnocení, radost. Slovo, které dává tolik, ale málokdo ho umí vyslovit tak, aby bylo myšleno vážně. Případně ho myslet vážně. Jak vyjadřujete vděčnost? Uděláte službu stejné hodnoty? Jde to vůbec?

Děkuji.. Myšlenka, která vyjádří to, co ve skutečnosti cítíte nebo myšlenka skutečnosti "to jsi nemusel, ale jsem za to rád/a, potěšilo to.."

Když vyslovuji své děkuji, myslím to váždě, když mi někdo poví děkuji, taky předpokládám, že to vážně myslí a věřím tomu, že to, zač mi děkuje, by udělal i ten druhý/ ta druhá pro mě. Když se pak dovím, že to slovo nic neznamená, je mi smutno. Jak lépe vyjádřit vděk, radost a nadšení? Ať už jde o dobré nebo zlé. Děkovat znamená i hodnotit. Když děkuji a nejsem nadšená, přesto hodnotím snahu potěšit, něco pro druhého udělat. Nemám problém poděkovat a ve druhé větě říct, že když to udělá takto, bude to hodnotnější. Však tím neznehodnocuji danou situaci, naopak, ta má již svoji hodnotu danou, ale co třeba do budoucna? Je lepší se učit a jít dál, nemyslíte?

Děkuji není jen fráze, která nic neznamená, je to postoj k myšlence, je to symbol. Vyjádření díků. Není správné, když toto slovo někdo vnímá jako obyčené "a", které slouží jako spojka ve větě. A dokoce i toto malé písmenko v určitých chvílích znamená tolik!
Zamysleme se nad tím, co říkáme a co chceme říct. Když říkáme děkuji, skutečně tím vyjadřujme díky a ne jen obyčejnou frázi, která nic neříká. Pak se nemůže stát, že když poděkujeme, druhá strana bude zklamaná.. Není to tak. Slovo Díků je slovo, které nabízí spoustu možností, proto si je nenechejme utéct do hlubin sraček..
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama